Jak zrobić dżem i kompot z czerwonych mirabelek

Zwykle uprawia się żółte mirabelki, ale jest także odmiana czerwona. Nadają się one bardzo dobrze do zrobienia dżemu lub kompotu. Ładny kolor i specyficzny smak sprawiają, że takie przysmaki mają wielu zwolenników.

Korzystając z najprostszego przepisu na dżem z czerwonych mirabelek należy przygotować następujące składniki:

– 1,5 kg czerwonych mirabelek

– 0,5 kg cukru

Śliwki powinny być dojrzałe, jednak nawet wówczas ich drylowanie jest dość trudne. Jednak zaraz po umyciu owoców trzeba to właśnie zrobić. Ewentualnie można je smażyć w całości, a potem przetrzeć przez sito. Następnie dajemy śliwki do garnka i dosypujemy cukier. Owoce z cukrem trzeba smażyć aż całość zgęstnieje, pamiętając o mieszaniu. W międzyczasie należy przygotować słoiki, które wyparzamy i suszymy. Po przełożeniu do nich dżemu trzeba pasteryzować przez kwadrans. Podczas przygotowywania dżemu z czerwonych mirabelek niektórzy używają także soku z cytryny, ale nawet bez niego dżem będzie miał kwaskowaty smak. Natomiast bardzo ciekawa propozycja, idealna na zimowe wieczory, to dżem z cynamonem, imbirem lub rumem. Tego typu urozmaicenia dodajemy do mirabelek wraz z cukrem. Jeśli chodzi o cynamon wystarczy 1,5 łyżeczki na 1 kg owoców. W przypadku, gdy chcemy zrobić dżem z imbirem, należy utrzeć świeży imbir – 1 łyżka na 1 kg śliwek. Z kolei aby otrzymać dżem z imbirem używamy około 20 ml alkoholu na 1 kg mirabelek. Warto, obok powideł z żółtych mirabelek, postawić w swojej spiżarce dżem z czerwonych śliwek z jakimś interesującym dodatkiem.

Co jeszcze może się znaleźć pośród naszych zapasów? Na przykład kompot z czerwonych mirabelek. Zaczynamy od umycia owoców i przygotowania słoików. Kolejny krok to przesypanie śliwek do słoików, tak aby każde naczynie było wypełnione w 3/4. Teraz dosypujemy cukier – 3 łyżki do każdego słoika. W końcu zalewamy wszystko ciepłą wodą. Kompoty powinny być pasteryzowane przez około 20 minut. Poza tym z żółtych lub czerwonych mirabelek można też przygotować kompot do spożycia zarz po przygotowaniu. Wystarczy umyte owoce zalać zimną wodą i zagotować, potem gotujemy jeszcze około 10 minut i słodzimy. Kiedy wystygnie można go pić z dodatkiem kostek lodu. Będzie bardzo orzeźwiający.